Blog

Araştırma: Global bitümlü membran pazarı büyümesini sürdürüyor.

Chemical Research'te yayınlanan araştırmaya göre bitümlü membran pazarının 2029 yılında 3 milyar dolara yaklaşması bekleniyor.

Dünya genelinde binaları suya karşı korumanın en efektif yöntemi olarak görülen bitümlü membranlar 2022 yılında yaklaşık 2.5 milyar dolarlık bir pazara sahipti.

"Türkiye'de de en çok kullanılan su yalıtım malzemesi bitümlü membran"

Araştırmayı değerlendiren Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği Başkanı Alper Doğruer; "Ülkemizde de bitümlü örtülerin en çok kullanılan su yalıtım malzemesi olduğunu biliyoruz. “dedi.

Alper Doğruer: "İZODER'in yayınlamış olduğu, 2021 yılı Türkiye su yalıtım pazarı raporuna göre, 2021 yılında toplam 160 milyon m2 olan su yalıtım pazarının %63'ünü Polimer Bitümlü Örtüler

oluşturmaktadır. Bu oran bize, ülkemizdeki su yalıtım uygulamalarının büyük çoğunluğunda Polimer Bitümlü Örtülerin kullanıldığını göstermektedir." dedi.

Araştırma bitümlü membran pazarından her yıl yüzde 7 civarı bir büyüme beklentisini ise şu şekilde gerekçelendiriyor:

Ticari ve konut binaları, tüneller, köprüler ve ulaşım sistemleri gibi altyapı projelerine yapılan yatırımların artması, bitümlü membranlar da dahil olmak üzere su yalıtım çözümlerine olan talebi artırıyor,

Çatıların değiştirilmesi, onarılması ve yeni kurulumlara duyulan ihtiyaç pazarın büyümesine katkıda bulunuyor,

Yeşil ve sürdürülebilir bina uygulamalarına yönelik eğilim, yağmur suyunu yönetmek ve enerji verimliliğini artırmak için yeşil çatı sistemlerinde kullanılabilen modifiye bitümlü membranlar için fırsatlar yaratıyor.

"Türkiye'de global standartlarda üretim gerçekleştiriliyor."

Alper Doğruer, Türkiye'de bitümlü örtülerin pazar payını sürekli artırdığını ve bunun en en önemli sebebinin global standartlara uyum olduğunu vurguladı.

"Türkiye'de BİTÜDER üyelerince üretilen bitümlü örtüler dünya standartlarında üretiliyor. Su yalıtımı örtülerini seçerken mutlaka standartlara uygun, CE Belgesi bulunan, etiket beyan değerlerini karşılayan kaliteli ürünler tercih edilmeli ve uygulama işin uzmanları tarafından yaptırılmalı.

Kullanıcıların standartlara uygun ürün seçme konusunda son derece bilinçli olmaları gerekiyor" dedi.