Blog

YAPISAL ÇÖKÜŞÜN NEDENLERİ

Deprem hasarları temelde yapısal istikrarla bağlantılıdır. Yapısal çöküş; hatalı tasarım, zayıf yapılaşma, su yalıtımı yapılmaması, uygun olmayan malzeme kullanımı, bakım yapılmaması, açıklık arttırmak için binanın taşıyıcı sistemine verilen hasarlar ve daha birçok nedenle meydana gelebilir.

  • Yalıtımsız Temeller

Suya maruz kalan temellerde donatıdaki korozyonun etkileri.

Yapısal çöküşün en önemli nedenlerinden biri binanın temellerinde suya karşı önlem alınmamasıdır. Temellerinde su yalıtımı olmayan veya hatalı su yalıtımı uygulanan binalarda, temel donatısında paslanma başlar. Korozyon sonucu donatı çaplarında azalma olurken, oluşan korozyon ürünlerindeki hacim artışı, beton paspaylarında çatlamaya yol açarak zararlı maddelerin beton içine girişini ve taşınımını arttırır. Ayrıca, korozyon sonucu beton ile donatı arasındaki aderans da azalır. Bunların sonucunda donatının kesiti 10 yıl içinde 1/3 oranında, taşıma kuvveti 2/3 oranında azalır ve yapıdan beklenen servis ömrü sağlanamaz.

Dr Atila Gürses'in yaşadığımız son büyük depremde binaların hasar alma nedenlerini detaylandırdığı teknik makalenin tamamını bu linkten okuyabilirsiniz:

https://www.bituder.org/blog-detay/57/binalar-depremde-nicin-hasarlanir