Blog

HER MEMBRAN PROOF MEMBRAN DEĞİLDİR!

Bitüm Esaslı Proof Su Yalıtım Membranları:

 • - SBS ile modifiye edilmiş,
   
 • - Özel polimerler ve yüksek mukavemetli polyester taşıyıcı ile imal edilen,
   
 • - Temel ve tek yüz kalıp perde su yalıtım uygulamalarında tek kat olarak güvenle kullanılabilen,
   
 • - Özel temoplastiklerle geliştirilmiş kendinden yapışkanlık özelliği ve yüzeyindeki özel kum tanecikleri sayesinde, taze betona yapısal betonun hidratasyon ısısı ile yüksek mukavemetle yapışan,
   
 • - Sürekli ve kalıcı adezyona sahip olmanın yanı sıra delinme, yırtılma ve hidrostatik basınca karşı yüksek dayanma gücüne sahip en gelişmiş su yalıtım membranıdır.
   
 • - Temel su yalıtımını uygulamalarında, üzerine koruma betonu atılmadan, üzerine donatı yerleştirilebilir ve temel betonu atılabilir.
   
 • - Yatayda genellikle 4,5 mm kalınlıkta ve şalümo ile eritmeli, düşeyde ise genellikle 3,5 mm kalınlıkta ve alt yüzeyi kendinden yapışkanlı tipleri kullanılmaktadır.
   
 • - Temel altı uygulamasında kumlu yüzeyi yukarı bakacak şekilde serbest serim tekniği ile yerleştirilir. Yatay bini, 10 cm üst üste getirerek şalümo ile eritilir ve üzerinden silindir ile geçilerek yapıştığından emin olunur. Yan yana şaşırtmalı yerleştirilir. Boyuna (uç) bindirmelerde ise min. 15 cm olacak şekilde üst üste getirilip şalümo ile eritilerek yapıştırılır ve üzerinden silindir ile geçilerek yapıştığından emin olunur.
   
 • - Temel su yalıtımı uygulamalarında yatayda tek kat olarak uygulanan PROOF membranların üzerine koruma betonu atılmasına gerek kalmadan donatı yerleştirilir ve temel betonu dökülür.

Proof Özellikli Ürün Olma Şartları:

Bitümlü örtülerin, su yalıtımı amacı ile PROOF özellikleri ile binalarda kullanılabilmesi için, diğer membranlardan farklı olarak bazı önemli özellikleri taşıması gerekir. Aksi takdirde detayda PROOF membranlar beklenen performansı gösteremez, su yalıtım detaylarında zaman içinde zaaflar olabilir. Geri dönüşü çok zor ve pahalı sonuçlarla karşılaşmamıza sebep olabilir.

Bu özellikler ürünün CE kriterlerine uygun ve EN 13969 Standardına uygun olarak, özellikle kullanıldığı özel detaya uygun şekilde aşağıdaki tabloda belirtilen minimum değerleri taşımak zorundadır.

Hazırlayan: Meltem Yılmaz (Mimar)

BİTÜDER Genel Sekreteri