Blog

SU YALITIMI BİNALARIMIZIN DEPREME KARŞI GÜVENCESİ

17 Ağustos Depreminin 24. Yıl dönümü sebebi ile BİTÜDER, “Su Yalıtımı”nın önemine dikkat çekti…

“Depremler kaçınılmaz... Güvenli yapılar inşa etmek istiyorsak sağlıklı su yalıtımı uygulamasına dikkat”

1999 depreminden itibaren yaşadığımız üzücü yıkımlardan ve kayıplardan yapıcı dersler çıkarmanın önemine dikkat çekmek için açıklama yapan BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Alper Doğruer, Türkiye’de inşaat yapım sisteminin büyük oranla betonarme karkas olduğunu hatırlattı. Betonarme yapım sisteminde beton içindeki taşıyıcı demiri ve betonu suyun zararlı etkilerinden koruyamazsak, paslanmadan (korozyondan) dolayı 10 yıl içinde taşıma kapasitesinin % 66 azaldığını dolayısı ile hızla riskli bina statüsüne geçtiğini belirtti.

‘’ Kentsel Dönüşüm’’ güvenli yapılar sorununun çözümü için önemli bir fırsat‘’

Kentsel dönüşüm ile riskli binaların yenilenerek sağlıklı, güvenli ve konforlu yaşam alanları hedefleniyor. Yenilenen binalarda daha önceki hataların tekrarlanmaması için tüm sektör profesyonellerinin bu konuda daha dikkatli, titiz davranmaları gerektiği vurgulayan Doğruer, yaptığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, ‘Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği’ yayımlanmış olmasının sektörümüz için fevkalade olumlu bir gelişme olduğunu hatırlattı. SU YALITIM YÖNETMELİĞİ’nin hem tasarımcıya, hem uygulamacıya ve hatta denetimciye önemli bir rehber kaynak olduğunu ve sektörde büyük bir eksikliği doldurduğunu bildirdi. Tüm sektör profesyonellerini bilinçli olmaya davet ederek, yeni binalarda uygulanması zorunlu olan Su Yalıtım Yönetmeliği’nin gereklerine uygun şekilde detaylandırılması ve denetlenmesine katkıda bulunmaya, dolayısı ile niteliksiz yapıların inşasına geçit vermemeye davet etti.

Kalite ve Standartlar olmazsa olmaz!

Olumsuzlukları önlemek için sektör sanayicileri olarak, problemlerin azaltılması, tüketicinin korunması ve nitelikli yapıların artması adına, tüm sektör paydaşlarının bilinçli ve seçici olması gerektiğine vurgu yapan Alper Doğruer, sağlıklı uygulamalar için kalite ve standartlara uyum konusunda da tüm karar vericileri ve meslektaşlarımızı dikkatli olmaya davet etti. Standart dışı ürünlerin kullanımının haksız rekabet ortamı yarattığı gibi, su yalıtımı gibi kritik detaylarda bina güvenliğini etkileyecek negatif sonuçlar doğurabildiğini hatırlattı.

BİTÜDER