Blog

STANDART İZOLASYON - BİTÜDER Röportajı

STANDART İZOLASYON - BİTÜDER Röportajı

Bitümlü Örtüler teknoloji ile birlikte gelişmeye devam ediyor...

Sektörünüzdeki gelişmeleri nasıl yorumluyorsunuz? Gelişen teknolojinin sektörünüze ne gibi etkileri oluyor?

Sektörümüz İnşaat teknolojisinde ortaya çıkan değişimlerden doğrudan etkilenmektedir. Mimarlık alanında meydana gelen yeni yaklaşımlar ve inşaat imalatındaki yeni gelişmelerin yeni ihtiyaçları ortaya çıkardığı ortadadır. Ortaya çıkan bu yeni ihtiyaçlar tercih edilen su yalıtım ürünlerini de değiştirmektedir.
İnsanoğlunun yaşam tarzının değişmesiyle birlikte yapılar da çevremizde sürekli değişiyor, zaman kavramının önemi artıyor. Öyle ki zaman Dünya’daki en değerli kaynaklardan biri ve bu nedenle gün geçtikçe daha hızlı ve daha kesin çözüm üreten ürünlere olan ilginin her alanda arttığını görüyoruz. Bu talep sektörümüzde de yeni ürünlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu ürünlere en güzel örneklerden birisi Sim Proof Membran markası ile üretimini yaptığımız taze betona yapışan bitüm esaslı örtüdür.

Teknolojinin gelişimi ile yapılan ar-ge çalışmaları öncelikle sektörümüzdeki ürünlerin teknik performanslarının artmasına katkı sağlamaktadır. Yeni ihtiyaçların var olması ile birlikte sektörümüzde birçok İnovatif ürünün ortaya çıktığını görüyoruz. Bunun yanında imalat teknolojisinde yaşanan gelişmeler ve uygulama alalında kullanılmaya başlanan daha teknolojik teçhizatlar yeni ürünleri beraberinde getiriyor. Son günlerde bu şekilde üretilmiş birçok yeni ürün ile sahada karşılaşıyoruz.

Arge çalışmalarınız var mı? Bize biraz bahseder misiniz?

Balcıoğlu grup Standart İzolasyon A.Ş olarak sektöre yeni ürünler kazandırmak konusunda her zaman istekli ve gayretli olduk. Bu istek ve inanç ile birçok ürünü de sektör ile buluşturma imkanı bulduk. Bugün de yine üretim konusunda araştırmaya ve geliştirmeye çok daha fazla önem veriyoruz. Üretim ayağımızda 2006 yılında kurduğumuz ar-ge departmanımız sayesinde sektörümüze birçok yeni ürün kazandırmayı başardık. Patenti firmamıza ait olan ilk defa firmamız tarafından üretilen onlarca ürün çeşitlerimiz oldu.

Şunu söyleyebilirim ki yaptığımız arge çalışmaları, bir yandan ürün kalitemizi yukarıya taşırken diğer yandan uluslararası pazarda ürünlerimize talep oluşmasını sağladı ve sağlamaya devam etmektedir. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da yine özel ve yeni ürünler ile sektörümüze katkı yapacağımıza inanıyorum.

Gelecekte sektörünüzde nasıl ürünler olacağını düşünüyorsunuz?

Son zamanlarda sektörümüzde geri dönüşümlü ürünlerin üretilmesi konusunda ki çalışmalar dikkati çekiyor. Bu çalışmaların önümüzdeki süreçte artacağı anlaşılıyor. Ayrıca toplumun öncelikleri ve hassasiyetinin de tercihlerde etkisinin arttığını görüyoruz, bu nedenle önümüzdeki dönemde çevreye daha duyarlı ürünlere olan ilginin giderek artacağını düşündüğümü de belirtmek isterim. Diğer taraftan nihai tüketici tarafında da tadilat amaçlı olarak kendin yap ( Do it yourself) ürünlerin tercihinde ülkemizde de artış olduğunu görüyoruz. Bu kapsamda yaklaşık 15 yıldır, Simself markası ile kolay uygulanabilen kendinden yapışkanlı bitümlü ürünler ve bantlar üretiyoruz.

Sonuç olarak, gelecekte yeni teknolojiler ve yapay zeka ile inşaat verimliliği eşi benzeri görülmemiş şekilde değişim gösterecektir. Su yalıtım sektörü de bu gelişmelerin ışığında şekillenecektir diye düşünüyorum.

Standart İzolasyon’dan bahseder misiniz?

Su yalıtımının önemine ve gelişimine olan inancı ile yola çıkan Standart İzolasyon A.Ş, yalıtım sektörüne kaliteli ürünler sunmayı temel bir misyon olarak benimsemiştir. ilk olarak “bitümlü su yalıtım örtüleri” ve “kiremit altı çatı örtüleri” üretim hatları ile üretim yolculuğuna başlamıştır. 2004 yılında ikinci bitümlü örtü hattını devreye almıştır. Standart bitümlü örtü ürün grubunun ardından sırası ile 2007 yılında Shingle çatı kaplama malzemeleri (Sim shingle ), 2009 yılında da kendinden yapışkanlı bitümlü örtüler (Simself Membran) ve kendinden yapışkanlı bantların (Simself Bantlar ) üretimini yapmaya başlamıştır. Bu ana ürün gruplarının yanında, Sim Likit (Bitüm esaslı likit su yalıtım ürünleri) Sim Tamamlayıcı ürünler (su yalıtımında kullanılan aksesuarlar), Sim Drenaj (yalıtım koruyucu plakalar, drenaj levhaları), Simboard (XPS Levha) gibi ürün gruplarını da ürün portföyüne eklemiştir. Simplan markası ile 2011 yılında ilk yatırımını yurt dışında (Bulgaristan) yaptığımız, sentetik su yalıtım örtüsü üretim tesisimiz 2012 yılında İstanbul Silivri’deki yeni tesisimize taşınmıştır. 2013 yılında yeni bir yatırım yaparak Pi plak ve Simforex markaları ile pvc foam levhaların üretimine başlanmıştır.

Sektörde Shingle desenli bitümlü örtü olarak bilinen ve çatı sektörüne yeni bir soluk getiren, ilk ve tek marka Quickshingle 2016 yılında tüm üretim patent hakları satın alınarak firmamız bünyesine katılmıştır. Sonrasında modernize robotik makine yatırımları yapılarak Sim Quickshingle’ın hem kalitesi hem de üretim kapasitesi artırılmıştır.

Geçtiğimiz yıl ise yeni teknoloji ve otomasyon yatırımları ile tüm üretim kapasitemizi % 25 daha artırmayı başardık.

Üstün kalite anlayışımız, üretim gücümüz, tecrübemiz ve tüm paydaşlarımız ile gelişmeye ve sektörümüze yenilikleri sunmaya devam ediyoruz.

Saygılarımla,
Kemal Çolakoğlu