DEPREMLER KAÇINILMAZ! BİNALARIMIZ DEPREME DAYANIKLI MI?

DEPREMLER KAÇINILMAZ! BİNALARIMIZ DEPREME DAYANIKLI MI?

DEPREMLER KAÇINILMAZ! BİNALARIMIZ DEPREME DAYANIKLI MI?

1999 Depremi'nin 20. Yilinda BITÜDER UYARIYOR:
Korozyon binalari çürütüyor, deprem yikiyor!


Su yalitimi olmayan bina 10 yilda taşima kapasitesinin yüzde 66'sini kaybediyor 1999 Depreminin üzerinden 20 yil geçti. Resmi makamlar tarafindan Istanbul'da deprem sonrasi incelenen yaklaşik 56 bin konut ve işyerinin yüzde 64'ünde korozyon tespit edildi. Bilimsel çalişmalar da gösteriyor ki, su yalitimsiz bir binanin 10 yil sonra taşima kapasitesinin yüzde 66'sini kaybediyor. Binalari yagmur, kar ve yeralti sulari gibi zararli etkilerden koruyacak su yalitimi uygulamalari yetersiz oldugunda, taşiyici sistemlerindeki demirler korozyona ugrayarak, hasarli ve yikilan binalarin asil sebebi oluyor.

"Kentsel Dönüşüm" güvenli yapilar sorununun çözümü için dogru anlaşilmalidir.

17 Agustos Depremi

17 Agustos Depreminin 20. yildönümü dolayisi ile açiklama yapan BITÜDER Yönetim Kurulu Başkani Kemal Çolakoglu, Kentsel Dönüşüm'ün riskli yapilarin yenilenmesi, can ve mal güvenligini saglanmasi amaci ile başlatildigini hatirlatti. Bu süreçte "Binalarda Su Yalitimi için seçilen malzemelerin Standartlara uygunlugu, dogru detayda dogru malzeme seçimi ve yeterlilik belgesine sahip ustalarca yapilan saglikli uygulamalar ancak su yalitimi ile ilgili istenilen sonucu verir. Bilinç eksikliginden dolayi standart dişi ürünlerin kullanimi ne yazik ki kötü sonuçlara yol açiyor. Su yalitimi uygulamasi teknik bilgi gerektiren bir konu oldugunu belirten Çolakoglu, yapilari suyun zararli etkilerinden koruyan su yalitiminin inşaat aşamasindaki maliyetinin, toplam bina maliyetinin sadece yüzde 3'ü kadar oldugunu da hatirlatti. Kentsel dönüşüm ile yenilenen binalarda daha önceki hatalarin tekrarlanmamasi için tüm sektör profesyonellerinin bu konuda daha dikkatli, titiz davranmalari gerektigi vurgulandi.

Depremde ayakta kalacak güvenli binalar inşa etmek istiyorsak saglikli su yalitimi uygulamasina dikkat !!!

Korozyon

Su yalitiminda dogru ürün seçimi ve dogru uygulamanin hayati önem taşidigina da deginen Çolakoglu, yapisi geregi su geçirmezligi en üst düzeyde olan, en uzun ömürlü malzemenin bitümlü su yalitimi örtüleri oldugunu söyledi. Bitümlü su yalitimi örtüsü seçerken de mutlaka Ulusal ve Uluslararasi Standartlara Uygunluk Belgesi (CE Belgesi) bulunan kaliteli ürünleri tercih etmek ve işin uzmanlarina uygulama yaptirmak gerektigini vurgulayan Çolakoglu, dogru ürün ve uygulama konusunda BITÜDER'in Inşaat Sektöründe ilgili kurumlarla işbirligi içinde çalişmalar başlattiklarini açikladi.

Binalarda Su Yalitim Yönetmeligi'nin yayinlanmiş olmasi önemli bir gelişme.

BITÜDER Başkani Kemal Çolakoglu; "Deprem kuşaginda yer alan ülkemizde geçmişte çok büyük acilar yaşadik. Fakat uzun süredir bekledigimiz SU YALITIM YÖNETMELIGI'nin geçen sene yayimlanip yürülüge girmesi sektörümüz için önemli bir gelişmedir. Deprem kaybini minimum düzeye indirgemek için tüm binalarda YENI SU YALITIM YÖNETMELIGI'NE UYGUN ŞEKILDE, standartlara uygun ürün ve uygulamalarla su yalitimi yapilmali, gerekli denetimler saglanmali ve geçmişte yapilan hatalar tekrarlanmamali" diyerek sözlerini tamamladi.