BİTÜDER UYARIYOR !!! ''TAKLİT ÜRÜNLERDEN SAKININ''

BİTÜDER UYARIYOR !!! ''TAKLİT ÜRÜNLERDEN SAKININ''

BİTÜDER UYARIYOR !!! ''TAKLİT ÜRÜNLERDEN SAKININ''

Son zamanlarda piyasada, Dernegimiz Üyesi Sanayicilerin ürün ve markalarinin taklit edildigi tespit edilmiştir. Bu kapsamda sektöre yayinladigimiz basin duyurusunu bilginize paylaşir, ürün etiketlerinin daha dikkatli incelenerek, barkodunun üretici firma tarafindan teyit edilmesinin talep edilmesini önemle rica ederiz.

Degerli Sektörü Paydaşlarina,

Bitüder, yalitim sektöründe faaliyet gösteren, Bitümlü Su Yalitimi Örtüsü üreten Sanayicilerin oluşturdugu ve Türkiye'de su yalitimi alaninda Standartlara uygun üretim ve uygulamalarin yayginlaşmasini saglamaya çalişan bir Sektör Dernegidir. Dernegimiz, ulusal ve uluslararasi standartlara uygun üretim yapilmasini saglamayi, dolayisi ile su yalitim pazarinda saglikli büyümeyi ve sektörde haksiz rekabeti engellemeyi hedeflemektedir.

Bu kapsamda son zamanlarda piyasada, Dernegimiz Üyesi Sanayicilerin ürün ve markalarinin taklit edildigi tespit edilmiştir. 6769 sayili Fikri Sinai Mülkiyet Kanunu'nun 30. Maddesi ile, başkasina ait marka hakkina iktibas veya iltibas suretiyle tecavüz ederek mal üreten veya hizmet sunan, satişa arz eden veya satan, ithal ya da ihraç eden, ticari amaçla satin alan, bulunduran, nakleden veya depolayan gerçek kişi ve tüzel kişi yetkilerinin hapis ve adli para cezasi ile cezalandirilmasi gerektigini düzenlemiş olup, ayrica; söz konusu eylem nedeniyle 6102 sayili Türk Ticaret Kanunu'nun 54.maddesi uyarinca maddi ve manevi tazminat davalari ile diger yaptirimlarla karşi karşiya kalinabilecek olup, bu durumdan siz sektör paydaşlarimizin zarar görmemesi adina konu hakkinda uyarida bulunmak isteriz.

Bitüder olarak, dernek tüzügümüzün verdigi görevler çerçevesinde, sahte ürünler konusunda sizleri uyariyor, şantiyeye gelen ürünlerle ilgili bir tereddüt oluştugunda Dernegimize başvurmanizi öneriyoruz. Ürün etiketlerinin daha dikkatli incelenerek etiketlerin, TS EN 13707, TS EN 13969 standartlarina uygunlugu ve varsa ürün barkodunun üretici firma tarafindan teyit edilmesinin talep edilmesini de önemle rica ederiz.

Saygilarimizla,

Kemal Çolakoglu
Bitüder Yönetim Kurulu Başkani