DEPREMLER KAÇINILMAZ !!! BİNALARIMIZ DEPREME DAYANIKLI MI?

DEPREMLER KAÇINILMAZ !!! BİNALARIMIZ DEPREME DAYANIKLI MI?

DEPREMLER KAÇINILMAZ !!! BİNALARIMIZ DEPREME DAYANIKLI MI?

BİTÜDER UYARIYOR:
Korozyon binaları çürütüyor,
deprem yıkıyor!
 
Su yalıtımı olmayan bina 10 yılda taşıma kapasitesinin yüzde 66'sını kaybediyor
 
Ege Denizi'nde son zamanlarda meydana gelen depremler, neredeyse unutmaya başladığımız 17 Ağustos depremini hatırlatıyor. 1999 Depremi sonrası resmi makamlar tarafından İstanbul’da incelenen yaklaşık 56 bin konut ve işyerinin yüzde 64'ünde korozyon tespit edildi. Bilimsel çalışmalar da gösteriyor ki, su yalıtımsız bir binanın 10 yıl sonra taşıma kapasitesinin yüzde 66'sını kaybediyor. Binaları yağmur, kar ve yeraltı suları gibi zararlı etkilerden koruyacak su yalıtımı uygulamaları yetersiz olduğunda, taşıyıcı sistemlerindeki demirler korozyona uğrayarak,  hasarlı ve yıkılan binaların asıl sebebi oluyor.
Yapılan çalışmalarda yaklaşık 19 Milyon konutun yaklaşık 7 milyonunun deprem açısından riskli bina statüsünde olduğu tespit ediliyor. Sadece İSTANBUL ilini ele alırsak; 19 İlçe sınırlarında, 48 riskli alanda yaklaşık 13 milyon m2 riskli yapının mevcut olduğu anlaşılıyor. Bu miktarda riskli alan tahminen 250 bin konut ve bu konutlarda yaşayan yaklaşık 1,2 milyon kişiyi ilgilendiren bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Biran önce riskli alanların yenilenerek, daha güvenli yapılara dönüştürülmesi bekleniyor.
 
"Kentsel Dönüşüm" tüm bu konuların çözümü için doğru anlaşılmalıdır.

17 Ağustos Depreminin yıldönümü dolayısı ile açıklama yapan BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu, Kentsel Dönüşüm’ün riskli yapıların önlenmesi, can ve mal güvenliğini sağlanması amacı ile başlatıldığını hatırlattı.  Bu süreçte hızlı ve büyük boyutlu projelerin artması sebebi ile denetimle ilgili sıkıntıların da önüne geçilmesi gerektiğine vurgu yaptı ve şunları söyledi: "Binalarda Su Yalıtımı için seçilen malzemelerin Standartlara uygunluğu, doğru detayda doğru malzeme seçimi ve yeterlilik belgesine sahip ustalarca yapılan sağlıklı uygulamalar ancak su yalıtımı ile ilgili istenilen sonucu verir. Bilinç eksikliğinden dolayı birçok projede standart dışı ürünler kullanılıyor. Bu da ne yazık ki kötü sonuçlara yol açıyor. Su yalıtımı uygulaması teknik bilgi gerektiren bir konudur ve en iyi malzeme bile yanlış ellerde olumsuz sonuçlar doğurabilir." dedi. Çolakoğlu, yapıları suyun zararlı etkilerinden koruyan su yalıtımının inşaat aşamasındaki maliyetinin, toplam bina maliyetinin sadece yüzde 3’ü kadar olduğunu da hatırlattı.

DEPREMLER KAÇINILMAZ !!! BİNALARIMIZ DEPREME DAYANIKLI MI ???...Depremde ayakta kalacak güvenli binalar inşa etmek istiyorsak sağlıklı su yalıtımı uygulamasına dikkat !!!
 
Su yalıtımında doğru ürün seçimi ve doğru uygulamanın hayati önem taşıdığına da değinen Çolakoğlu, yapısı gereği su geçirmezliği en üst düzeyde olan, en uzun ömürlü malzemenin bitümlü su yalıtımı örtüleri olduğunu söyledi. Bitümlü su yalıtımı örtüsü seçerken de mutlaka  Ulusal ve Uluslararası Standartlara Uygunluk Belgesi (CE Belgesi) bulunan kaliteli ürünleri tercih etmek ve işin uzmanlarına uygulama yaptırmak gerektiğini vurgulayan Çolakoğlu, doğru ürün ve uygulama konusunda BİTÜDER’in İnşaat Sektöründe ilgili kurumlarla işbirliği içinde çalışmalar başlattıklarını açıkladı. Yeni Binalarda Su Yalıtımı uygulamalarının hem ürün kalitesi hem de uygulama kalitesi açısından bina ömrünü uzatacak, yapı güvenliğine destek olacak şekilde yapılması için her türlü çalışma ve teknik destek sağlamaya devam etmeye hazır olduklarını  da sözlerine ekledi.
 
BİTÜDER Başkanı Kemal Çolakoğlu; "Deprem kuşağında yer alan ülkemizde geçmişte çok büyük acılar yaşadık. Deprem kaybını minimum düzeye indirgemek için tüm binalarda standartlara uygun ürün ve uygulamalarla  su yalıtımı yapılmalı. Bu süreçte SU YALITIM YÖNETMELİĞİ'nin biran önce yayınlanarak yeni binalarda,  Standartlara uygun Su Yalıtımı malzemesi kullanımının ve uygulama kalitesinin denetlenmesi sağlanmalı, geçmişte yapılan hatalar tekrarlanmamalı" diyerek sözlerini tamamladı.